Skip to content

9 Old Bridle PathLawrence Township, NJ 08648

Built 1989

Last Sale Price
$652,500
Last Sale Date
Jan 13, 2017

Property Information

Block6401
Lot67
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6402

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage3,087
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,300
29%
Improvement Value:$382,700
71%
Total Assessment$539,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,698+2.0%
2024$16,364+3.2%
2023$15,863+1.4%
2022$15,642+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$652,500

From:

To:

Sq Ft3,087DeedBook 6274, Page 515Recorded1/20/2017

Property Sale

Sale
$624,000
DeedBook 6102, Page 831

Property Sale

Sale
$572,500
DeedBook 6035, Page 824

Property Sale

Sale
$434,500
DeedBook 2500, Page 674

Property Built

Built

Year Built: 1989