Skip to content

1 Old Bridle PathLawrence Township, NJ 08648

Built 1995

Last Sale Price
$727,000
Last Sale Date
Sep 19, 2014

Property Information

Block6401
Lot71
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6402

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage3,581
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,100
25%
Improvement Value:$471,600
75%
Total Assessment$628,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,477+2.0%
2024$19,087+3.2%
2023$18,503+1.4%
2022$18,245+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$727,000

From:

To:

Sq Ft3,581DeedBook 6203, Page 165Recorded9/25/2014

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 3308, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2872, Page 135