Skip to content

6 Fairview TerraceLawrence Township, NJ 08648

Built 1990

Last Sale Price
$672,500
Last Sale Date
Nov 30, 2015

Property Information

Block6401
Lot75
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6402

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage3,283
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,500
27%
Improvement Value:$413,400
73%
Total Assessment$568,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,625+2.0%
2024$17,272+3.2%
2023$16,743+1.4%
2022$16,509+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$672,500

From:

To:

Sq Ft3,283DeedBook 6235, Page 660Recorded12/2/2015

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 2662, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$456,964
DeedBook 2455, Page 298