Skip to content

7 Woodfield LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1979

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Mar 12, 2018

Property Information

Block6502
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class18
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage3,513
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,100
27%
Improvement Value:$370,300
73%
Total Assessment$505,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,657+2.0%
2024$15,344+3.2%
2023$14,874+1.4%
2022$14,667+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft3,513DeedBook 6325, Page 239Recorded5/3/2018

Property Sale

Sale
$655,000
DeedBook 5210, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1979