Skip to content

6 Lost TrailLawrence Township, NJ 08648

Built 1988

Last Sale Price
$671,000
Last Sale Date
Aug 24, 2018

Property Information

Block6401
Lot83
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6401

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage3,350
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,500
27%
Improvement Value:$420,300
73%
Total Assessment$578,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,931+2.0%
2024$17,572+3.2%
2023$17,034+4.2%
2022$16,350+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$671,000

From:

To:

Sq Ft3,350DeedBook 6339, Page 980Recorded8/29/2018

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 2530, Page 100

Property Sale

Sale
$387,680
DeedBook 2440, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1988