Skip to content

1 Lost TrailLawrence Township, NJ 08648

Built 1989

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jul 15, 2004

Property Information

Block6401
Lot88
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6401

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage3,240
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,800
28%
Improvement Value:$388,000
72%
Total Assessment$536,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,630+2.0%
2024$16,297+3.2%
2023$15,798+1.4%
2022$15,578+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 4796, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$381,959
DeedBook 2441, Page 482