Skip to content

6 North Field CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1989

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
May 20, 2020

Property Information

Block6401
Lot91
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6401

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage3,160
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,300
26%
Improvement Value:$442,200
74%
Total Assessment$599,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,573+2.0%
2024$18,201+3.2%
2023$17,643+7.5%
2022$16,411+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft3,160DeedBook 6405, Page 599Recorded6/4/2020

Property Built

Built

Year Built: 1989