Skip to content

1 North Field CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1989

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Feb 25, 2003

Property Information

Block6401
Lot98
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6401

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage3,144
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,900
28%
Improvement Value:$383,600
72%
Total Assessment$536,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,621+2.0%
2024$16,288+3.2%
2023$15,789+1.4%
2022$15,569+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 4467, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$394,485
DeedBook 2414, Page 846