Skip to content

4 Edgewood AvenueLawrence Township, NJ 08648

Built 1977

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 22, 1991

Property Information

Block6501
Lot101
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,332
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,300
34%
Improvement Value:$257,700
66%
Total Assessment$391,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,113+2.0%
2024$11,871+3.2%
2023$11,507+1.4%
2022$11,347+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 2585, Page 273

Property Sale

Sale
$231,500
DeedBook 2540, Page 97

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 2354, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1977