Skip to content

3051 Lawrenceville RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1983

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Apr 25, 2008

Property Information

Block6501
Lot110
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage2,282
Acreage1.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,200
35%
Improvement Value:$287,500
65%
Total Assessment$440,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,653+2.0%
2024$13,380+3.2%
2023$12,970+1.4%
2022$12,789+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 5940, Page 44

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 3600, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1983