Skip to content

43 Woodlane RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1984

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Jul 16, 1996

Property Information

Block6501
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,333
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,600
33%
Improvement Value:$269,100
67%
Total Assessment$401,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,445+2.0%
2024$12,196+3.2%
2023$11,822+1.4%
2022$11,657+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 3135, Page 217

Property Sale

Sale
$266,000
DeedBook 2880, Page 316

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 2544, Page 705

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 2465, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1984