Skip to content

3 Laurel Wood DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 11, 2024

Property Information

Block6501
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class18
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,426
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
33%
Improvement Value:$263,500
67%
Total Assessment$391,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,138+2.0%
2024$11,895+3.2%
2023$11,531+1.4%
2022$11,370+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6571, Page 849

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2302, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1976