Skip to content

32 Laurel Wood DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$1,210,000
Last Sale Date
Feb 18, 2025

Property Information

Block6501
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage5,744
Acreage0.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,600
19%
Improvement Value:$586,400
81%
Total Assessment$726,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,491+2.0%
2024$22,041+3.2%
2023$21,366+1.4%
2022$21,069+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,210,000
Sq Ft5,744DeedBook 6583, Page 1171Recorded2/25/2025

Property Sale

Sale
$782,000
DeedBook 4688, Page 126

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 3657, Page 161

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 2519, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 1988