Skip to content

11 Shadowstone LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1974

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Apr 8, 1998

Property Information

Block6501
Lot73
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,834
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,400
24%
Improvement Value:$399,300
76%
Total Assessment$525,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,286+2.0%
2024$15,960+3.2%
2023$15,471+1.4%
2022$15,256+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 3359, Page 99

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 2523, Page 86

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 2449, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1974