Skip to content

15 Maple AvenueLawrence Township, NJ 08648

Built 1924

Owner
---
Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 14, 2025

Property Information

Block6501
Lot98
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class18
Description2SST G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,800
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,500
37%
Improvement Value:$217,200
63%
Total Assessment$344,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,679+2.0%
2024$10,465+3.2%
2023$10,145+1.4%
2022$10,003+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,800DeedBook 6583, Page 576Recorded2/20/2025

Property Built

Built

Year Built: 1924