Skip to content

9 Roseberry CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1983

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 17, 2019

Property Information

Block6502
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,632
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,800
28%
Improvement Value:$353,700
72%
Total Assessment$488,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,134+2.0%
2024$14,831+3.2%
2023$14,377+1.4%
2022$14,176+9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,632DeedBook 6365, Page 276Recorded4/26/2019

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 5266, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1983