Skip to content

5 Grandview AvenueLawrence Township, NJ 08648

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2021

Property Information

Block6505
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class18
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,690
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,300
28%
Improvement Value:$337,800
72%
Total Assessment$469,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,533+2.0%
2024$14,242+3.2%
2023$13,806+1.4%
2022$13,613+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 4327, Page 71

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 3125, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1920