Skip to content

9 Grandview AvenueLawrence Township, NJ 08648

Built 1921

Last Sale Price
$141,400
Last Sale Date
Apr 29, 1997

Property Information

Block6505
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,721
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,800
30%
Improvement Value:$316,200
70%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,941+2.0%
2024$13,662+3.2%
2023$13,244+1.4%
2022$13,059+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$141,400
DeedBook 3192, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1921