Skip to content

4432 Province Line RdPrinceton, NJ 08540

Built 1956

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 21, 2020

Property Information

Block6701
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6703

Building Details

Building Class18
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage1,912
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,800
55%
Improvement Value:$190,400
45%
Total Assessment$423,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,111+2.0%
2024$12,848+3.2%
2023$12,455+1.4%
2022$12,281+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,912DeedBook 6415, Page 527Recorded9/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 1956