Skip to content

4436 Province Line RdPrinceton, NJ 08540

Built 1956

Last Sale Date
Dec 5, 1997

Property Information

Block6701
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6703

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage2,960
Acreage2.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,400
39%
Improvement Value:$352,500
61%
Total Assessment$573,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,779+2.0%
2024$17,424+3.2%
2023$16,890+1.4%
2022$16,655+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3305, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1956