Skip to content

9 Bannister DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1984

Last Sale Price
$828,333
Last Sale Date
Jun 8, 2021

Property Information

Block6901
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage3,366
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,300
31%
Improvement Value:$403,600
69%
Total Assessment$587,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,213+2.0%
2024$17,849+3.2%
2023$17,302+1.4%
2022$17,061+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$828,333
Sq Ft3,366DeedBook 6450, Page 1872Recorded8/3/2021

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 5702, Page 259

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 4162, Page 259

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 2927, Page 285

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 2688, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1984