Skip to content

7 Bannister DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1987

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Mar 16, 2023

Property Information

Block6901
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage4,407
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,300
24%
Improvement Value:$572,900
76%
Total Assessment$758,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,489+9.6%
2024$21,422+3.2%
2023$20,766+1.4%
2022$20,477+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,050,000
Sq Ft4,407DeedBook 6520, Page 592Recorded4/13/2023

Property Built

Built

Year Built: 1987