Skip to content

5 Buckingham DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1987

Last Sale Price
$587,000
Last Sale Date
Sep 29, 1987

Property Information

Block7002
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage3,508
Acreage1.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,500
31%
Improvement Value:$436,200
69%
Total Assessment$636,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,725+2.0%
2024$19,330+3.2%
2023$18,738+1.4%
2022$18,477+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$587,000
DeedBook 2415, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1987