Skip to content

21 Buckingham DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1987

Last Sale Price
$776,000
Last Sale Date
Feb 18, 2022

Property Information

Block7002
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage3,488
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,300
32%
Improvement Value:$385,400
68%
Total Assessment$569,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,649+2.0%
2024$17,296+3.2%
2023$16,766+1.4%
2022$16,533+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$776,000
Sq Ft3,488DeedBook 6478, Page 830Recorded3/18/2022

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 3537, Page 165

Property Sale

Sale
$402,000
DeedBook 2433, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1987