Skip to content

245 Carter RdPrinceton, NJ 08540

Built 1920

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Dec 4, 2003

Property Information

Block7201
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7205

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage3,380
Acreage5.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,900
43%
Improvement Value:$374,900
57%
Total Assessment$656,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,348+2.0%
2024$19,940+3.2%
2023$19,330+1.4%
2022$19,060+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 4730, Page 78

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 3150, Page 115

Property Sale

Sale
$730,000
DeedBook 2413, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1920