Skip to content

137 Carter Rd(Block 7402 Lot 17)Princeton, NJ 08540

Built 1946
Farm (Regular)
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$3,370,000
Last Sale Date
Dec 17, 2024

Property Information

Block7402
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7401

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage1,665
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,500
54%
Improvement Value:$123,200
46%
Total Assessment$267,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,293+2.0%
2024$8,127+3.2%
2023$7,878+1.4%
2022$7,769+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$3,370,000
DeedBook 6580, Page 525Recorded1/15/2025

Property Built

Built

Year Built: 1946