Skip to content

12 Van Kirk RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1953

Last Sale Price
$214,000
Last Sale Date
Jan 22, 1999

Property Information

Block7402
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class18
Description1SCB G1
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage1,754
Acreage1.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,600
56%
Improvement Value:$154,800
44%
Total Assessment$349,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,824+2.0%
2024$10,608+3.2%
2023$10,283+1.4%
2022$10,140+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 3533, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1953