Skip to content

145 Carter RdPrinceton, NJ 08540

Built 1920

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 12, 2021

Property Information

Block7402
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7401

Building Details

Building Class18
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage1,824
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,800
49%
Improvement Value:$223,300
51%
Total Assessment$436,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,510+2.0%
2024$13,240+16.2%
2023$11,395+1.4%
2022$11,237+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,824DeedBook 6440, Page 1761Recorded5/11/2021

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 4850, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1920