Skip to content

151 Carter RdPrinceton, NJ 08540

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2015

Property Information

Block7402
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7401

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage1,044
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,400
65%
Improvement Value:$89,800
35%
Total Assessment$254,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,875+2.0%
2024$7,718+3.2%
2023$7,481+1.4%
2022$7,377+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1943