Skip to content

63 Titus AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jan 25, 1999

Property Information

Block5706
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class18
Description1SST G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,657
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,700
42%
Improvement Value:$200,800
58%
Total Assessment$347,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,766+2.0%
2024$10,550+3.2%
2023$10,227+1.4%
2022$10,084+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3543, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1950