Skip to content

106 Carson RdPrinceton, NJ 08540

Built 1830

Owner
---
Last Sale Price
$1,825,000
Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block7501
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class19
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage4,777
Acreage3.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$305,000
30%
Improvement Value:$711,500
70%
Total Assessment$1,016,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,491+2.0%
2024$30,861+3.2%
2023$29,916+1.4%
2022$29,499+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,825,000
Sq Ft4,777DeedBook 6590, Page 331Recorded5/7/2025

Property Sale

Sale
$1,233,600
DeedBook 6089, Page 981

Property Built

Built

Year Built: 1830