Skip to content

3 Vista DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1995

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Mar 18, 2010

Property Information

Block7502
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7504

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage3,287
Acreage1.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,600
28%
Improvement Value:$541,200
72%
Total Assessment$747,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,167+2.0%
2024$22,703+3.2%
2023$22,008+1.4%
2022$21,701+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 6048, Page 297

Property Sale

Sale
$527,500
DeedBook 3519, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1995