Skip to content

7 Benedek RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1988

Last Sale Price
$1,425,000
Last Sale Date
Sep 5, 2024

Property Information

Block7502
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7504

Building Details

Building Class19
Description2SF G3
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage5,363
Acreage1.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,000
22%
Improvement Value:$757,300
78%
Total Assessment$976,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,246+2.0%
2024$29,640+3.2%
2023$28,733+1.4%
2022$28,332+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,425,000
Sq Ft5,363DeedBook 6568, Page 1545Recorded9/17/2024

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft5,363DeedBook 6415, Page 94Recorded9/23/2020

Property Sale

Sale
$995,000
DeedBook 6109, Page 804

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 3541, Page 280

Property Sale

Sale
$820,000
DeedBook 2497, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1988