Skip to content

4563 Province Line RdPrinceton, NJ 08540

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2016

Property Information

Block7601
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7602

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage---
Acreage1.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$84,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,630+2.0%
2024$2,578+3.2%
2023$2,499+1.4%
2022$2,464+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$830,000

From:

To:

DeedBook 6220, Page 581Recorded6/9/2015

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 2570, Page 406