Skip to content

4525 Province Line RdPrinceton, NJ 08540

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$2,995,000
Last Sale Date
Dec 20, 2024

Property Information

Block7601
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7602

Building Details

Building Class21
Description2.5SF G3
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage7,408
Acreage10.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$501,600
22%
Improvement Value:$1,727,800
78%
Total Assessment$2,229,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$69,067+2.0%
2024$67,685+3.2%
2023$65,611+1.4%
2022$64,697+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$2,995,000
Sq Ft7,408DeedBook 6578, Page 709Recorded12/24/2024

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$1,062,500
DeedBook 4284, Page 144