Skip to content

215 Carter RdPrinceton, NJ 08540

Built 1860

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block7701
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class20
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage4,821
Acreage6.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$339,200
38%
Improvement Value:$542,500
62%
Total Assessment$881,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,315+1.4%
2024$26,935-5.6%
2023$28,547+1.4%
2022$28,149+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$999,000
Sq Ft4,821DeedBook 6457, Page 1590Recorded9/23/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1860