Skip to content

189 Carter RdPrinceton, NJ 08540

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2011

Property Information

Block7701
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class18
Description1SF G1
Dwellings2
ZoningEP-2
Sq Footage2,633
Acreage2.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,200
51%
Improvement Value:$234,500
49%
Total Assessment$478,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,830+2.0%
2024$14,533+3.2%
2023$14,088+1.4%
2022$13,892+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2603, Page 795

Property Built

Built

Year Built: 1948