Skip to content

4674 Province Line RdPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2000

Property Information

Block7801
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7804

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage3,471
Acreage5.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$357,800
49%
Improvement Value:$372,400
51%
Total Assessment$730,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,622+2.0%
2024$22,169+3.2%
2023$21,490+1.4%
2022$21,190+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954