Skip to content

4666 Province Line RdPrinceton, NJ 08540

Built 1945

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 15, 2014

Property Information

Block7801
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7804

Building Details

Building Class16
Description1SCB G1
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage988
Acreage2.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,800
73%
Improvement Value:$82,300
27%
Total Assessment$305,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,454+2.0%
2024$8,285+3.2%
2023$8,031+1.4%
2022$7,920+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 6186, Page 1270Recorded1/22/2014

Property Built

Built

Year Built: 1945