Skip to content

387 Lawrence Rd

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1900

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
May 3, 2001

Property Information

Block902
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage1,216
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
42%
Improvement Value:$87,900
58%
Total Assessment$151,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,697+2.1%
2024$4,603+3.2%
2023$4,462+1.4%
2022$4,399+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 4042, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1900