Skip to content

227 Second St

Trenton, NJ 08611

Built 1906

Last Sale Price
$36,500
Last Sale Date
Oct 2, 2013

Property Information

Block10302
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,600
14%
Improvement Value:$34,700
86%
Total Assessment$40,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,338+4.2%
2024$2,244+0.3%
2023$2,238+0.3%
2022$2,231+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$36,500

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 6180, Page 168Recorded10/4/2013

Property Sale

Sale
$29,900

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 6180, Page 163Recorded10/4/2013

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 2815, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1906