Skip to content

515 Bridge St

Trenton, NJ 08611

Built 1877

Last Sale Price
$27,000
Last Sale Date
Jul 27, 1998

Property Information

Block10307
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,700
13%
Improvement Value:$31,200
87%
Total Assessment$35,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,083+4.2%
2024$1,999+0.3%
2023$1,994+0.3%
2022$1,987+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 3443, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1877