Skip to content

605 S Broad St

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2006

Property Information

Block10403
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
DescriptionCB1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$583,500
39%
Improvement Value:$900,500
61%
Total Assessment$1,484,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$86,087+4.2%
2024$82,614+0.3%
2023$82,407+0.3%
2022$82,139+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950