Skip to content

210 Reservoir St

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
Mar 12, 2008

Property Information

Block6905
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,700
11%
Improvement Value:$887,800
89%
Total Assessment$997,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$57,865+4.2%
2024$55,531+0.3%
2023$55,391+0.3%
2022$55,212+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$1,750,000
DeedBook 5866, Page 6

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950