Skip to content

320 Cass St

Trenton, NJ 08611

Built 1892

Last Sale Price
$47,000
Last Sale Date
Oct 18, 2017

Property Information

Block10501
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,400
12%
Improvement Value:$47,000
88%
Total Assessment$53,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,098+4.2%
2024$2,973+0.3%
2023$2,965+0.3%
2022$2,956+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$47,000

From:

To:

Sq Ft1,316DeedBook 6304, Page 587Recorded10/20/2017

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft1,316DeedBook 6303, Page 107Recorded10/10/2017

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4655, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1892