Skip to content

72 Huston Alley

Trenton, NJ 08611

Built 1906

Last Sale Price
$36,000
Last Sale Date
Mar 22, 2016

Property Information

Block10501
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,200
20%
Improvement Value:$28,800
80%
Total Assessment$36,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,088+4.2%
2024$2,004+0.3%
2023$1,999+0.3%
2022$1,993+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$36,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 6244, Page 1729Recorded3/28/2016

Property Sale

Sale
$10,222
DeedBook 2533, Page 967

Property Built

Built

Year Built: 1906