Skip to content

470 Centre St

Trenton, NJ 08611

Built 1873

Last Sale Price
$48,781
Last Sale Date
Oct 11, 2016

Property Information

Block10502
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,576
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,900
15%
Improvement Value:$43,700
85%
Total Assessment$51,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,993+4.2%
2024$2,873+0.3%
2023$2,865+0.3%
2022$2,856+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$48,781
DeedBook 6265, Page 1867

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 4596, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1873