Skip to content

616 Liberty St

Trenton, NJ 08611

Built 1881

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Nov 17, 2015

Property Information

Block19501
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,400
15%
Improvement Value:$48,300
85%
Total Assessment$56,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,289+4.2%
2024$3,156+0.3%
2023$3,149+0.3%
2022$3,138+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 6234, Page 1103Recorded11/23/2015

Property Sale

Sale
$19,600
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1881