Skip to content

315 Second St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Apr 21, 2021

Property Information

Block10503
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,100
14%
Improvement Value:$36,400
86%
Total Assessment$42,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,465+4.2%
2024$2,366+0.3%
2023$2,360+0.3%
2022$2,352+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000
Sq Ft1,600DeedBook 6438, Page 1750Recorded4/28/2021

Property Sale

Sale
$164,800
DeedBook 5384, Page 29

Property Sale

Sale
$72,080
DeedBook 5009, Page 99

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900