Skip to content

146 Ferry St

Trenton, NJ 08611

Built 1891

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2020

Property Information

Block10901
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage904
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,300
15%
Improvement Value:$24,400
85%
Total Assessment$28,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,665+4.2%
2024$1,598+0.3%
2023$1,594+0.3%
2022$1,589+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$64,000
DeedBook 4802, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1891